l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

a

Diagnostyka

Diagnostyka

Badania laboratoryjne

  • Morfologia krwi z rozmazem
  • OB
  • Poziom glukozy we krwi
  • Cholesterol całkowity
  • Trójglicerydy
  • Próby wątrobowe (ASPAT, ALAT, ALP, bilirubina)
  • Amylaza
  • Jonogram (sód, potas)
  • Mocznik
  • Kreatynina
  • Wskaźnik protrombinowy
  • CRP
  • Czynnik reumatoidalny
  • Żelazo
  • Magnez
  • Wapń
  • Badania kału na pasożyty
  • Badanie kału na krew utajoną
  • Badanie ogólne moczu

 

Wykonujemy również inne badania laboratoryjne w kierunku chorób zakaźnych, nowotworowych, alergicznych, chorób tarczycy, zaburzeń hormonalnych, badania serologiczne, wymazy z gardła, nosa, posiewy moczu i inne.

Krew do badań pobieramy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-9.00

Badania laboratoryjne są wykonywane w:

 

  • Przychodni przy ul. Karczówkowskiej 45, Kielce.
  • Przychodni przy ul. Warszawskiej 30, Kielc

Badania okulistyczne

Badanie OCT

Badanie OCT – optyczna tomografia koherentna, jest bardzo dokładnym badaniem siatkówki oka. Dzięki niemu diagnozujemy zmiany chorobowe w siatkówce oraz strukturach przylegających. Na to badanie kieruje się osoby z podejrzeniem zmian w siatkówce, które mogą być zwiastunem choroby oka.

Pachymetria (pomiar grubości rogówki)

Pachymetria – poprzez to badanie oceniamy grubość rogówki. Wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia – pachymetru, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe.
Pachymetria jest wykonywana w następujących sytuacjach:
– przed wszystkimi zabiegami chirurgicznymi rogówki,
– u chorych z podejrzeniem rozwoju jaskry lub będących w grupie ryzyka,
– przy badaniu ciśnienia śródgałkowego.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia to badanie okulistyczne, które pozwala nam sprawdzić zasięg pola widzenia – obszar, który jesteśmy w stanie zobaczyć nieruchomym okiem.

Densytometria

DENSYTOMETRIA – SPRAWDŹ KONDYCJĘ SWOICH KOŚCI!

Zapraszamy na badania densytometryczne w Centrum Medycznym Zdrowie.

Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego, które oceni gęstość mineralną kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Pomaga lekarzowi ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga, czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy (służy także do oceny skuteczności leczenia).

Wykonujemy badanie densytometryczne kręgosłupa, szyjki kości udowej, nadgarstków oraz pomiar tkanki tłuszczowej.

– bezbolesne badanie – oceni gęstość kości oraz czynniki ryzyka złamania
– badanie wykonywane metodą DXA – polega na prześwietleniu szyjki kości udowej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa
– badanie nie wymaga specjalnego przygotowania (należy usunąć z badanego obszaru metalowe elementy, np. guziki, suwaki itp.)
– wynik od razu po badaniu!

Czy wiesz, co może wywołać osteoporozę?
– uwarunkowania genetyczne
– nieprawidłowa dieta
– długotrwałe unieruchomienie
– używki
– siedzący tryb pracy
– częste złamania
– cukrzyca
– niedobór witaminy D
– kamica nerkowa

Echo serca

Polega na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi przez serce. Echo serca jest wykonywane w celu oceny budowy i pracy zastawek serca naturalnych lub sztucznych, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości jego ścian oraz diagnostyki wad serca. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym lub skrzeplin w jamach serca.

Echo serca jest bezbolesne i nie związane z żadnym ryzykiem dla pacjenta, bezpieczne dla osób w każdym wieku, także dzieci i kobiet w ciąży. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez dodatkowego zagrożenia dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu. Przed badaniem można normalnie jeść oraz pić, trwa 20 – 30 minut.

Badanie jest wykonywane w:

Przychodni przy ul. Karczówkowskiej 45

EKG

EKG jest badaniem diagnostycznym służącym do rozpoznawania chorób mięśnia sercowego. Jest jednym z pierwszych badań, jakie zleca lekarz, podejrzewając schorzenie kardiologiczne. Badanie EKG jest nieinwazyjne, niebolesne, wyniki dostępne są od razu po jego wykonaniu.

 

EKG Spoczynkowe

Badanie EKG wykonuje się w spoczynku, pacjent leży na kozetce, a na jego klatce piersiowej oraz na kończynach dolnych i górnych umieszczane są elektrody. Zapis trwa z reguły kilka minut.

 

 

Badanie EKG jest wykonywane w:

 

  • Przychodni przy ul. Karczówkowskiej 45, Kielce.
  • Przychodni przy ul. Warszawskiej 30, Kielce.

Holter EKG

Holter EKG – istotą badania jest zapis EKG na nośniku pamięci. Pozwala to na rejestrację pracy serca podczas codziennej aktywności chorego. Przed rozpoczęciem badania po odpowiednim przygotowaniu skóry pacjent ma naklejane na klatce piersiowej elektrody, w ściśle określonych miejscach.

Badanie Holter EKG ma pokazać czy w trakcie codziennych zajęć występują ważne dla życia zmiany jak zaburzenia rytmu. Dlatego w trakcie badania pacjent nie powinien ograniczać swojej aktywności, a wykonywać wszystkie zwykłe czynności, łącznie z pracą zawodową.

Jednocześnie powinien zapisywać wykonywane czynności, doznawane emocje, dolegliwości i przyjmowane leki, gdyż będzie to ważne przy interpretacji zapisu.

Po 24 godzinach nośnik jest zdejmowany, a zapisane dane ocenia kardiolog.

Badanie Holter EKG jest wykonywane w:

Przychodni przy ul. Warszawskiej 30, Kielce.

EKG Próba wysiłkowa

EKG próba wysiłkowa – podczas tego badania oceniamy zachowanie serca, które w danym momencie obciążone jest wysiłkiem fizycznym. Pacjent w trakcie badania biega na bieżni lub cykloergometrze. Elektrody umieszczone są w obrębie tułowia.

O ile nie ma konkretnych zaleceń przed badaniem EKG spoczynkowym, tak przed próbą wysiłkową należy przestrzegać następujących wskazówek: bezpośrednio przed badaniem nie wolno palić papierosów, nie pić mocnej kawy ani herbaty. Ważne, aby nie odstawiać przyjmowanych leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. Po badaniu wysiłkowym wskazane jest kilkuminutowy odpoczynek.

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy to nowoczesny, automatyczny, 24 godzinny sposób pomiaru ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 15 minut napompowywuje się i dokonuje pomiaru ciśnienia. Dane z tych pomiarów są zapisywane w niewielkim urządzeniu wielkości walkmana.

Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, ponieważ trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe i wykonywać te same czynności co zazwyczaj.

Holter ciśnieniowy można wykonać w:

Przychodni przy ul. Karczówkowskiej 45, Kielce

RTG

Centrum Medyczne Zdrowie oferuje badania RTG dla dzieci i dorosłych.

Nasza pracownia rentgenowska wyposażona jest w nowoczesny, niskoemisyjny aparat cyfrowy RTG Mindray DigiEye 280. Dodatkowe filtry pozwalają na zagwarantowanie jak najniższego poziomu narażenia na promieniowanie przy zachowaniu dobrej jakości obrazu.

Stół posiada pływający blat a kolumna podłogowa umożliwia wykonywanie szerokiego spektrum badań z zastosowaniem projekcji pionowych, skośnych, poziomych oraz bocznych.

Wynik badania stanowi opis wraz z dokumentacją obrazową na płycie CD.

Ważne informacje na temat badania RTG:
– przed wykonaniem zdjęcia należy zdjąć wszystkie elementy mogące przesłaniać obszar badania, np. kolczyki, łańcuszek.
– RTG jamy brzusznej oraz kręgosłupa lędźwiowego powinny być wykonywane na czczo.
– pacjentki będące w ciąży powinny koniecznie poinformować o tym fakcie lekarza kierującego oraz technika wykonującego badanie.
– poinformuj lekarza, jeśli posiadasz poprzednie zdjęcie RTG z tego samego obszaru (wykonane w niedługim odstępie czasu). Ponowne wykonanie badania może okazać się zbędne.

U nas nie trzeba umawiać wizyty na konkretną godzinę. Wystarczy przyjść w godzinach pracy gabinetu RTG. Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku.

Godziny pracy gabinetu RTG:
poniedziałek 14:00 – 18:00
wtorek 8:00 – 18:00
środa 8:00 – 18:00
czwartek 14:00 – 18:00
piątek 8:00 – 18:00

Konieczne jest skierowanie.

W naszej pracowni wykonujemy RTG:
– w ramach NFZ (jeżeli skierowanie na badanie wystawił lekarz z naszych przychodni POZ)
– prywatnie ze skierowaniem od dowolnego lekarza

USG, USG Doppler

Praktyczne informacje: Ultrasonografia (USG) jest nowoczesną metodą obrazowania narządów człowieka wykorzystującą ultradźwięki. Jest to badanie szybkie, bezpieczne i dokładne, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografia pozwala lekarzowi na nieinwazyjne i bezbolesne obrazowanie narządów wewnętrznych.

Zakupiony przez naszą przychodnię ultrasonograf Samsung HS-40 to wysokiej klasy aparat USG, wykorzystujący zaawansowane technologie zapewniające doskonałą jakość obrazu. Umożliwia to szybką, skuteczną i efektywną diagnostykę.

Aktualnie w naszej ofercie znajdują się badania USG jamy brzusznej, tarczycy, szyi, węzłów chłonnych, tkanek miękkich, piersi, moszny (jąder), biorerek (niemowlaki), USG z dopplerem tętnic szyjnych oraz USG z dopplerem tętnic kończyn.

Na badania zapraszamy pacjentów we wszystkich grupach wiekowych – zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Badania wykonuje lek. Jakub Jaskólski – młodszy asystent w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który w styczniu 2022 r. w Barcelonie złożył z wynikiem pozytywnym Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Radiologii i Diagnostyki Obrazowej (European Diploma in Radiology – EDiR).

W przypadku badań USG jamy brzusznej, przypominamy o odpowiednim przygotowaniu – jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowych, prosimy nie jeść minimum 6 godzin przed badaniem. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej. Jeżeli badanie przeprowadzone będzie przed południem, należy pozostać na czczo (nie należy również pić kawy, żuć gumy ani palić tytoniu bezpośrednio przed badaniem).
Zakres badań USG:

Doppler tętnic szyjnych i kręgowych,
Doppler tętnic nerkowych,
Doppler aorty brzusznej,
Doppler żył kończyn górnych i dolnych,
Doppler tętnic kończyn górnych i dolnych,
stawu barkowego,
stawu łokciowego,
stawu kolanowego,
nadgarstka,
ślinianek,
stawu biodrowego,
tarczycy,
węzłów chłonnych obwodowych,
piersi,
worka mosznowego,
jamy brzusznej,
jamy opłucnej,
tkanki podskórnej, tkanek mięśniowych,
stawu skokowego.

 

Dla pacjentów zapisanych do przychodni POZ – 10% rabatu